Olivovníky - olivy - olea -  biblický strom - výnimočná rastlina, výnimočné plody.

Olivovníky sa radia historicky medzi najstaršie stromy ktoré sú známe už viac ako 5000 rokov na našej planéte.  Nezanedbateľnou na olivovníkoch je ich dlhovekosť, kde podľa nálezov, ktoré sme zaregistrovali napr. v Palestíne sú rastliny, ktoré sa dožívajú až 2000 rokov.

Olivovník je vždyzelený zavalitý strom, ktorý produkuje ročne v priemere 20-30 kg olív. Olivovník na pôvodnom kmeni začína rodiť až v siedmom roku svojho života. Bohatšiu úrodu však môžeme získať až v dvadsiatom roku veku. Väčšina olivovníkov rodí až v päťdesiatych rokoch veku.

Olivovník i napriek tomu, že nesie názov - olea europaea - olivovník európsky pochádza pôvodne z Ázie. Najrozšírenejší však je v Stredomorí (Španielsko, Taliansko) a v USA (Kalifornia).
Olivovník iba málokedy presahuje výšku 8 až 15m. Olivovník má úzke tiahle listy a plody olivy, ktoré dosahujú dľžku od 1 do 5cm podľa druhu odrody. Plody sú zelenej farby, zrelé sú tmavé až čierne.

Kmeň je v závislosti od veku olivovníka v mladosti hladký a bledý, s pribúdajúcim vekom hrčovitý, pokrútený, častokrát bútľavý a popraskaný.
Malé biele kvety rastú na vetvičkách z predchádzajúceho roku. 

Plody olivovníkov  - olivy sa pestujú pre konzumáciu ako stolové ovocie a na výrobu veľmi kvalitného stolového oleja. 

Olivovníky majú i náboženský a duchovný význam. U moslimskej viery je olivovník priamo posvätnou rastlinou, u židovskej viery  je symbolom blahobytu. 

kruh z olv 600x270jpg


Pestovanie.

V našom podnebnom pásme je vhodné pestovať olivovníky s menším perimetrom (obvodom kmeňa) v črepníku o dostatočnej veľkosti. Olivovník i menších rozmerov je odolný i teplotám viac ako -10°C. Rastliny väčšie a staršie je vhodné pestovať priamo v záhrade optimálne na južnej strane s tým, že v zimnom období je vhodné prihrnúť korene vrstvou vzdušnej zeminy, mulčom a korunu ak nám to podmienky umožňujú prekryť rákosím, vetvičkami, bambusom, netkanou textíliou a pod.
Menšie olivovníky v črepníkoch (kontajneroch) majú výhodu mobility.  V zimnom období v čase vyrovnaných teplôt (z dôvodu padania listov)  ich presunieme do svetlej suchej miestnosti s teplotou optimálne okolo 12°C.  
Olivovník miluje slnko, preto pre výber vysadenia do zeme je potrebné zvoliť vhodnú slnečnú stranu. Olivovník s väčším perimetrom kmeňa dobre zakorenený vysadený v zemi je schopný krátkodobo prežiť i teploty okolo -15°C.

Olivovníky sa dnes už pestujú na celom svete i v krajinách mierneho pásma. Nie je teda najmenší dôvod neskúšať pestovanie olivovníkov i u nás. Olivovníky sú krásnou a hodnotnou dekoračnou rastlinou s vysokou estetickou i úžitkovou hodnotou. Architektúra umožňuje veľmi široké možnosti tvarovania rastliny. Olivovník sa veľmi úspešne tvaruje do starého kmeňa ako bonsaj, čím získame na starom kmeni mladý nízky strom s množstvom plodov a krásne vytvarovanou korunou. Bonsaje majú širokú škálu tvarovania, čím získavame množstvo možností, z ktorých si na našu záhradu vyberieme ten najatraktívnejší a najpraktickejší tvar.

plato zmenenjpg



Liečivé účinky.

Olivovník sa v praxi využíva najmä z dôvodu liečivých účinkov olív , ale i  olivových listov, ktoré sú doplnkom stravy po celom svete. Listy majú antioxidačné a protizápalové účinky. Pomáhajú tiež v boji s hypoglikémiou a vysokému tlaku.  Listy olivovníkov produkujú lacný a obnoviteľný zdroj biofenolov.
olivy3jpg olivy2jpg


 
 Späť na e-shop: