Zavlažovanie olivovníkov.

Olivovník pre účel pestovania pre plodenie vyžaduje ročný úhrn zrážok 50cm. Olivovník je schopný sa prispôsobiť dočasnému nedostatku vody.  Optimálna relatívna vlhkosť vzduchu pre olivovník je 45 až 65% . Kvalita úrody najmä stolových olív je závislá od dostatočného množstva vody.  Ako stálezelená rastlina vyžaduje olivovník vodu po celý rok. Počas kvitnutia olivovníka v mesiaci máj vyžaduje rastlina dostatok vody, inak dochádza k zvýšenému percentu anomálnych kvetov. Vlhkosť v tomto období by nemala klesnúť pod 80%. Najcitlivejšou fázou zrenia olivy je nedostatok vody z následkom tvrdnutia kôstkovice. Olivovníky môžeme zavlažovať kvapkovou závlahou, alebo rozprašovačom. Nedostatok vlahy počas vegetácie spôsobuje nízke výnosy spojené s opadaním plodov. 
Optimálna závlaha činí pre dospelú rastlinu v období od júna do septembra objem vody 60-80L každé tri dni. 
Nadmerné zavlažovanie môže spôsobiť výskyt rastlinných chorôb.
Dekoračné olivovníky vysadené do zeme sú schopné žiť bez intenzívneho zavlažovania. Korene olivovníka dokážu absorbovať vodu zo zeme v dostatočnom množstve na svoje prežitie. Pri dlhodobých suchách je dobre i tieto dekoračné rastliny umelo zavlažovať aby nedochádzalo k opadu listov. 
Pre zalievanie olivovníka používame teplú mäkkú vodu. Obdobne sa olivovník správa i po premočení. K vysychaniu olivovníka dochádza najmä v teplých letných dňoch najviac , ak je rastlina umiestnená v tmavých - čiernych plastových kontajneroch.  Je preto vhodné nájsť najvhodnejší spôsob zálievky.             V jarnom a letnom období zalievame viac. Spravidla zalievame ak substrát povrchovo preschne do hľbky cca 3- 5cm. Optimálne pre pestovanie olivovníkov v črepníku sú terakotové hlinené kvetináče. Olivovníky vysadené v záhrade nie je potrebné zalievať, ťahajú si potrebnú vlhkosť zo zeme. Preschnutú zeminu na povrchu črepníkov je potrebné kypriť, aby sme umožnili prevzdušniť pôdu zhora, ako i plynulé vsakovanie vody pri zavlažovaní. 
zalievanie olivovnka 300x450jpg
Menej je vždy viac! Indikátorom pre množstvo vody v olivovníku sú v prvom rade listy a ich správanie.  Ak olivovník dlhšiu dobu nezalejeme, najmä ten ktorý máme v kvetináči či v kontajnery listy sa začnú točiť, zosychať a opadávať. Správanie olivovníka treba citlivo sledovať a zbytočne neprelievať najmä v chladnejšom a vlhkom počasí.
Olivovníky pevne vysadené majú po určitej dobe vyvinutý koreňový systém, ktorý so sebareflexiou dokáže živiny rastline starostlivo dodávať cez jemné korienky i bez zalievania.  Vo všeobecnosti platí, že takéto olivovníky sú odolné voči suchu.
U olivovníku v črepníku nemajú korene odkiaľ získať vodu a vlhkosť. Tu je potrebné nezanedbať vyschnutie koreňovej sústavy, obzvlášť v teplé letné dni a najmä tam, kde je olivovník umiestnený v čiernom kontajnery na slnečnom mieste. Nádoba - kontajner musí byť dostatočne veľký cca o veľkosti koruny a musí mať v spodnej časti dostatok otvorov pre odtok prebytočnej vody, ako i bočné otvory pre prevzdušnenie. 
Ak olivovník dlhodobo prelejeme a voda sa bude držať v kvetináči aktivujeme odhnívanie koreňovej sústavy. Hnitie  sa prejaví na rastline až v čase, keď už olivovník zväčša nedokážeme zachrániť, čo je dôvod prečo s vodou je potrebné narábať nanajvýš opatrne.