Rez olivovníkov.

Z pohľadu techniky pestovania, druhu odrôd, poveternostných vplyvov a úrodnosti rozlišujeme dva základné pohľady na rez olivovníkov:
  • ak je rastlina vysoko produktívna schopná intenzívneho rastu aj po regenerácii  po reze realizujeme rez tak, aby vetvičky zostali po reze v horizontálnom rozložení
  • ak bohatá úrodnosť má výrazný vplyv na zníženie intenzity rastu realizujeme rez v tvare do konusu , ktorý má väčší význam pre vegetačný rast rastliny
Cieľom je zachovať reguláciu rastu tak, aby sme dosiahli zachovanie vysokého podielu listovej plochy, drevnej plochy, umožnili dobrú cirkuláciu vzduchu a sklonu koruny k slnečnému svitu. V praxi bolo preukázané, že intenzívny nadmerný rez najmä v dobe vegetačného rastu môže vyvolať vegetatívno produktívnu nerovnováhu s vplyvom na obranný systém rastliny.
Rez sa doporučuje vykonať ihneď po zbere v troch formách:
  • suché (január-marec)
  • zelené ( letné)
  • mimoriadne
   strih 600x400jpg
Suchý rez - vykonáva sa v škôlkach, slúži k tvarovaniu rastliny , prispôsobí sa požadovaná výška a žiadaný počet konárov. Oliva plodí na vetvičkách z predchádzajúceho roka, preto plody na starších vetvách nie sú dostatočne vitálne a vegetácia sa stratí.  vetvy s púčikmi pokračujú v raste, naberajú na váhe a začnú klesať. Vytvárajú sa výrastky ako najväčšie nosiče ovocia. Pri najväčšom zakrivení vznikajú nové vetvy, ktoré v budúcnosti nahradia pôvodné odrodené. Rezom odstraňujeme staré nerodiace vetvy a takto omladzujeme konáre.
Na zmiešanej jednoročnej vetve sa v druhom roku vyvinie prednostne puk z terminálneho dreva, potom niekoľko pukov základných. Výhonky rastúce rovno na vetvách by mali byť odstránené pri zelenom i suchom reze. Rez vykonávame pomocou nožníc, alebo noža na vrúbľovanie. Rez má byť čistý, hladký a šikmý čím zabezpečíme sklz dažďovej vody a vylúčime možnosť infekcie rán.  Drsný povrch je potrebné ošetriť. Pre rez volíme vždy suchý slnečný deň. Pre kvalitný rez potrebujeme poznať požiadavky danej odrody. Suchý rez predstavuje 30% času celkovej starostlivosti o olivovníky, preto je nutné mu venovať náležitú pozornosť.
Zelený rez - (letný rez) vykonávame na výhonkoch, ktoré narástli od apríla do júna.  Vykonávame rez najmä z pohľadu ponechania správneho počtu vetiev, ako náhradu za rodiace vetvy. Zelený rez predstavuje 8-10% času celkovej starostlivosti o olivovník.
Mimoriadny rez - vykonávame veľmi zriedkavo, nakoľko ovplyvňuje celkový vývoj rastliny. Prostredníctvom výhonkov sa nahrádzajú stárnuce vetvy.  Vykoná sa šikmý rez sekerou, alebo pílou, povrch sa vyhladí a ošetrí.  Výhonky vyberáme na vonkajšej strane, ak nechceme zúžiť tvar koruny. Na konci leta sa ponechajú dve vetvy, z ktorých sa potom vyberie jedna.  Zásadná premena sa robí v prípade, že potrebujeme úplne zmeniť tvar rastliny z rôznych dôvodov. Veľký rez vykonávame v dvoch etapách. V prvej odrežeme hlavný konár,  v druhej odstraňujeme výhonky a oštikávame zvyšné konáre. Vo forme obrusovania alebo vyhlbovania diery dlátom odstraňujeme mŕtve, zhnité alebo nakazené drevo a ponechávame iba zelené a zdrevé drevo, ktoré dokáže plniť funkciu mechanickej opory olivovníka. Táto práca je pomalá a namáhavá avšak vráti rastline silu.
Nástroje - používame z kalenej ocele, čo umožňuje čistý rez bez rozstrapkania. Pre hrubšie konáre - sekera, na vykonávanie štepov a zeleného rezu - nôž, na mäkké konáre - nožnice,  na rez hrubých konárov a koreňov - ručná píla (vyžaduje obrúsenie a ošetrenie).
Tvary - pestovateľské tvary sú rôzne. Najčastejšie sa využívajú tvary:
  • do konusu (tvar vianočného stromku)
  • voľné (zastrihávanie podľa rastu koruny)
  • ypsilon (tvar dvoch vetiev zachytávaných na pestovateľský drôt)
  • dekoračné (veľké množstvo okrasných tvarov - bonsai, bola, lechin, double, multibola, pata, ejemplar) atď. viac: klikni



Množenie olivovníkov.

Olivovníky sa množia generatívnou cestou - semenami. Využívame zdravé a zrelé plody. Pre zlepšenie klíčenia sa doporučuje priečne semeno rozbiť - narušiť povrch. Výsev sa vykonáva do vyhriatej pôdy v júli až v auguste. Presádzanie sa robí v škôlkach ak semenáč dosiahne výšku cca 50cm v nasledovnú jar. V druhom roku v októbri sa rastliny vysádzajú do škôlok.  V tomto období je potrebné zvýšiť dávku kompostu a drevného popola prípadne priemyselných hnojív. Pôdu je potrebné udržiavať bez buriny a odstraňovať obrastanie. V piatom až šiestom roku sa rastlina presádza do sadov. Nakoľko rastlina si nezachováva vlastnosti materskej rastliny je potrebné vrúbľovanie.